Scutosaurus

27. ledna 2011 v 13:55 | Werí
Scutosaurus
Období: Pozdní Perm
Oblast: Rusko
Potrava: Býložravec
Velikost: 3 m
Stupeň nebezpečí: 2
Posledně zaznamenáno: 2x7
V epizodách: 1x1, 1x6, 2x6, 2x7

Scutosaurus patřil ke skupině pancéřem-pokrytých permských pareiasaurů, příbuzným se želvami. Jejich rodové jméno vzniklo podle obrovských plátů kostěného charakteru (osteodermis) na jejich kůži, používaných na obranu proti predátorům. Ale nejvíce neobvyklá věc na nich, byly tvrdé lebeční ornamenty, s podivnými boulemi a vyvýšeninami. Byli tvrdé téměř jako rohy nosorožců. Na rozdíl od většiny plazů, měl podsadité nohy přímo pod tělem, aby udrželi jeho ohromnou váhu.

Tato hrůzně vypadající zvířata byla ve skutečnosti neškodnými býložravci, dobře adaptovanými na suché podnebí, které se nacházelo na většině povrchu Pangei. Byla to společenská zvířata migrující v obrovských skupinách. Měli listům podobné zuby s více hroty, které měli i iguanodoni a ostatní býložraví plazi a objemná těla, která mohla ochránit rozsáhlý zažívací trakt.

Ačkoliv původně byli popsání správně jako pareiasauři, je tento druh nazván v díle, ve kterém se objeví, jako dinosaurus. Přestože byl založen na těžkém obrněném druhu nazvaném Scutosaurus karpinskii, který žil asi před 260 miliony lety v Rusku, velikost Scutosaura v epizodě byla přehnaně zveličená. Byl popsán jako pět nebo šest tun vážící, velký asi jako slon. Ve skutečnosti byl pravý Scutosaurus o hodně menší. Ne delší než 3 metry.

 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 rio rio | 7. dubna 2011 v 19:56 | Reagovat

ešte to nieje dinosaurus. len žil ešte pred nimy.

2 Lester Lester | 11. června 2011 v 13:03 | Reagovat

Zajímavé. Údajně žil v Rusku, ale v minulosti je spolu s gorgonopsidem z Jižní Afriky

3 G-Rex G-Rex | 11. června 2011 v 18:10 | Reagovat

[2]: máš pravdu O_O

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama