Březen 2011

Velociraptor

25. března 2011 v 20:29 | Hrommi
Celé jméno: Velociraptor mongoliensis; Velociraptor osmolskae
Období: svrchní Křída
Oblast: Mongolsko
Potrava: masožravec
Velikost: délka 2 m; výška 70 cm; váha 20 kg
Stupeň nebezpečí: 3 - rychlost; loví ve smečkách
Posledně zaznamenáno: první setkání s ARC (3x4)
V epizodách: 3x4

Velociraptor byl malý, na rukou opeřený ještěr svrchní Křídy z rodu Dromaeosauridae, který žil na území dnešního Mongolska. Paradox je, že je nejznámějším rodem svého druhu, i když byl vůbec nejmenší. Poprvé byl popsán americkým paleontologem H. F. Osbornem roku 1924. Ten z fosílie ještěra zjisti mnoho zajímavých informací. Například, že oproti svým příbuzným dorůstal délky jen 2 metry, přičemž jeho příbuzní mohli mít až metry čtyři. To pro něj ovšem nebyl handicap, ale spíše naopak. I se svým ocasem totiž vážil jen okolo 20 kg a v kombinaci s jeho silnýma nohama mohl vyvinout rychlost až 60 km/h! A nejen to. Nebyl dobře uzpůsoben jen k pronásledování kořisti, ale i k boji. Na druhém prstě měl totiž až 12 cm dlouhý, srpovitě zahnutý dráp (kosák), který používal k zaseknutí do kořisti a následnému trhání masa. Dráp způsoboval zranění, který rozhodně nemohla být slučitelná se životem. Maso poté v dlouhé úzké tlamě rozmělnil svými drobnými ostrými zuby. Velociraptor měl ale ještě jeden trumf v rukávu - lovil ve smečkách => mohl lovit i větší ještěry. To ale nedělal tak často, raději lovil mláďata či menší ještěry. K tomu mu pomáhal dobře vyvinutý čich a sluch.


James Murray

15. března 2011 v 15:35 | Abby |  Novinky o seriálu
Proč ho právě dnes zmiňuji? Netušíte? Vrací se snad do seriálu? Budeme se na něj těšit v páté sérii? Více se dozvíte na kliknutí na celý článek.

1x1 Skákající ještěrka 1. část

8. března 2011 v 17:06 | Abby
Fotografie jsou naší tvorbou. Jsou foceny v programu movia maker, tak prosím nekopírujte. Určitě se rádi vrátíme do první série do prvního dílu. Podíváme se, jak nás Primeval uvítal, díky fotografiím můžeme vzpomínat.

3. Pravěký krokodýl

8. března 2011 v 16:01 | Hrommi
Stručný popis
V londýnském muzeu se otevře anomálie a projde nebezpečný pravěký tvor - Pristichampsus. Tým se ale dostává do problémů až ve chvíli, kdy Pristichampsus uteče do centra Londýna. Nakonec se týmu podaří vrátit tvora zpátky do anomálie. V tomto díle se také poprvé potkáváme s novými členy týmu: Sarah Page a Hilary Becker. Také se zde poprvé objeví Christine Johnsonová - nová koordinátorka vojenské spolupráce s ARC.

Detailní popis
 • V londýnském muzeu se otevře anomálie. Hned se ale zavře, takže ARC nemá tušení, že tam někdy nějaká byla. Každopádně to je podivné.

 • Lester do týmu přijímá nového člena - Hilary Beckera, který má zajišťovat, aby se nikomu z týmu už nic nestalo. Tímto rozhodnutím se Lester snažil zareagovat na smrt Stephena.

 • V muzeu, kde se předtím objevila ta nestabilní anomálie, přednáší školákům o starém egyptě mladá egyptoložka Sarah Pageová. Po skončení přednášky se od své nadřízené dozví, že se exponát "sluneční klec", kterou se Sarah snaží už dlouho pochopit a rozluštit, stěhuje jinam.

 • Nick je flustrovaný ze smrti Stephena a obviňuje se, že udělal málo pro to, aby ho zachránil. Už několikátý den žije v ARC a je na tom dost špatně. Proto se ho Jenny snaží alespoň trochu utěšit.

 • V muzeu se znovu otevře anomálie a to ve chvíli, kdy paní Marion (nadřízená Sarah) kontroluje exponáty, jestli jsou v pořádku. Uvidí za rohem jasné světlo a ze zvědavosti se jde podívat blíž. Spatří anomálii, která se otevřela přímo v exponátu "sluneční klec". Šla ještě blíž k anomálii. To ale neměla dělat, protože ji rázem něco zabilo. O téhle anomálii se již ARC dozvěděla.

 • Tým doprovázený kapitánem Beckerem a skupinou vojáků objeví v tělo paní Marion a všem je rázem jasné, že tady zabíjelo zvíře. Vědí, že tvor může být kdekoliv a tak se snaží co nejrychleji prohledat muzeum. Najednou se ozve hlasitý zvuk. Tým tedy už ví, kde je zvíře. Když ale dorazí na místo, čeká je překvapení. Ten zvuk udělala Sarah, která právě zavřela dveře.

 • Když před sebou Sarah spatřila Nicka, Abby, Connora a skupinu vojáků, nevěděla co má dělat. Když potom uviděla na zemi tělo Marion, bylo jí jasné, že to jsou lupiči. Proto utekla. Tím ale týmu velmi zkomplikovala situaci, protože ji tým musí nálezt dřív, než ji najde zvíře.

 • Sarah utekla do sekce muzea, kde se nachází anomálie. Je vyděšená. Když se snaží jít zpátky tam odkud přišla, zaútočí na ni zvíře. Našťestí Sarah zachovala chladnou hlavu a sáhla po nejbližším předmětu co měla u sebe, aby se ubránila. To se jí zpoloviny povedlo, protože zvíře uteklo zadními vraty muzea. Ještě si ale neuvědomila, že zvíře míří do centra Londýna - jednoho z nejrušnějších míst celé Británie.

 • Když tým dorazil k Sarah, bylo již zvíře pryč. Abby se zeptala co viděla a Sarah řekla, že se ji snažila sežrat Ammut, egyptská bohyně podsvětí. Nick nad tím chvílí přemýšlí, ale nakonec odsekne, že Ammut nemohla vidět. Týmu potom dojde co se stalo - pravěký tvor se pohybuje někde v centru Londýna. Musí se proto rozdělit. Jenny sdělí Lesterovi všechny podstatné informace, Becker zůstane v muzeu spolu s Connorem a Sarah a Abby s Nickem šli hledat tvora.

 • Lester obdrží nečekaný a velmi znepokojující telefonát. Dozví se, že ministr pověřil Christine Johnson, která se vrátila z Jamajky, vedením vojenské spolupráce s ARC. Z telefonátu jasně vyplynulo, že se James a Christine znají.

 • Sarah se podaří rozluštit hyeroglify na exponátu "sluneční klec" (anomálie mezitím zmizela). Zjišťuje, že egypťané o anomáliích věděli a mysleli si, že jsou v ní uzavřeny sluneční paprsky. Proto postavili klec z magnetitu, protože ten jediný zadržuje sluneční paprsky tak, aby se dál nešířily. Connora napadlo, že když magnetit zadržuje anomálii, aby se dál nešířila, mohl by s ní volně pohybovat. Jeho domněnka se potvrdí a když Sarah vysvětluje, že je to velmi neobvyklé, anomálie se znovu otevře a nějaký tvor chytí Connora. Toho se nakonec podaří zachránit. Connor tuší, že v anomálii může být takových tvorů víc a tak se rozhodne, že budou muset exponát zablokovat bednami. Když Connor přemýšlí o tom, co ho napadlo, zjistí, že to byl Pristichampsus - pravěký masožravý krokodýl z období Eocénu, který umí chodit i po dvou nohách. Raději zavolá Nickovi, aby si s Abby dávali pozor, protože bude pravděpodobně vyhledávat řeku. Už bylo ale pozdě. Pristichampsus plave někde v Temži.

 • Na ministerstvu vnitra se James setkává s Christine Johnson. Dozvídá se od ní, že mu ministr přestal důvěřovat. Proto přijmul Christine, aby mohla volně zasahovat do programu ARC. To Lestera velmi znepokojuje, ovšem nemůže nic udělat. Po tom co James odejde, se Christine setkává s nějakým vojákem, který v ruce drží fotografii nějakého artefaktu. Po tom co se ho Christine zeptá proč to nepřinesl, odpoví, že to byla sebevražedná mise. On i jeho vojáci už artefakt měli, ovšem potom na ně zaútočilo několik predátorů z budoucnosti. Zůstal jen on, ale artefakt tam nechal. Christine odsekne, že jí to nezajímá a nařídí mu, aby se pro artefakt vrátil.

 • Connor už zablokoval anomálii, ale nestačilo to. Prošel další tvor a tak Connor instinktivně sáhl po tom, co měl po ruce. Byla to elektricky nabitá tyč. Netušil, že když se tyč dotkne anomálie, úkaz se zavře. Nezavře se klasickým způsobem, ale celá anomálie se vtěsná do takové elektromagnetické koule. Sice se anomálie po chvíli znovu otevře, ale Connor ví, že objevil něco důležitého pro budoucnost ARC. Nesmí ale dlouho uvažovat, aby stihl znovu zablokovat anomálii.

 • Pristichampsus zamířil do nákupního centra, kde vyděsil několik lidí. Nikoho ale nezranil, takže tým mohl být v klidu. To ale jen do doby, než se Pristichampsus dostal do druhého patra, kde právě vysávala nějaká uklízečka. Měla na uších sluchátka, takže netušila, že nebezpečný tvor stojí přímo za ní.

 • Nick a Abby se snaží co nejrychleji zachránit mladou uklízečku. To se jim podaří. Abby tedy může střelit tvora uspávací šipkou. Abby ale mine a protože to byla její jediná šipka, bude záviset osud Londýna na Nickovi.

 • Když si to Nick uvědomil, neváhal. Přivázal se lanem a skočil z sruhého patra na ulici. Předpokládal, že Pristichampsus ho bude sledovat a vypadne z balkónu. Tušil správně. Tvor se rozplácl o asfalt. Když už si ale všichni mysleli, že mají po starostech, tvor se zvedl a odkráčel směrem do muzea. Pristichampsus chtěl domů. Naneštěstí Connor právě dokončil svoji barikádu. Když Pristichampsus vešel do muzea, byla barikáda pryč jen z poloviny. Nakonec si ale mohli všichni oddychnout, protože si Pristichampsus našel správnou cestu do domů. Následně se anomálie zavřela.

 • Když se tým spolu se Sarah vrátil do ARC, dal Cutter Connorovi za úkol, aby zjistil vše o tom, jak na anomálie působí elektřina. Poté zašli za Lesterem, aby představili Sarah - novou členku týmu.

 • V jednom z opuštěných panelových domů sídlí osoba, která má artefakt, který chtěla Christine. Vzpomíná, jak artefakt ukradla jednomu z vojáků. Tou osobou byla Helen, která se právě vrátila z budoucnosti.

Sledovanost

Oblíbená hláška


3. Záhadná žena

7. března 2011 v 15:43 | Hrommi
Stručný popis
Anomálie se znovu otevírá a neprojde pouze stromová příšera, ale také tři lidé. Jedna žena však posléze umírá. V ARC nastane poplach při němž je Phillip a Rex v ohrožení života.

Detailní popis
V místním divadle se objeví anomálie. Tou projdou tři osoby - dvě ženy a muž. Jedna z žen náhle umírá (Charlotte) - muž (Ethan) její smrt svádí na druhou ženu (Emily). Mezitím se v ARC dozví o nové anomálii. K místu je povolán Matt, Becker a Abby. Connor chtěl jet také, ale zastavil ho Phillip Burton - nový šéf ARC. Ten chce vyzkoušet nový systém, který naskenuje všechny místnosti v Arše...

Matt je v divadle napřed a uvidí Emily. Ta před ním utíká do anomálie - Matt jde za ní. Tam je oba napadne stromová příšera (raptor lezoucí po stromech) a proto se musí zdržet. Do divadla brzy přijede Becker s Abby. Becker objeví anomálii a radši ji zavře. Nikdo neví, že je tu Ethan. Matt je uvězněn s Emily v pravěku, ale naštěstí Becker na nátlak Connora anomálii znovu otevře a vše dobře dopadne. Emily je převezena do nemocnice odkud prchá...

Connor zkouší nový skenovací systém. Phillip uslyší v jedné místnosti pískavý zvuk a jde se tam podívat. Najde Rexe a spustí poplach. Protože Connor již nový systém nainstaloval, vypnula se v ARC elektřina a uzavřely se všechny místnosti. Phillip a Rex jsou uvězneni v jedné místnosti, ale protože je nové zabezpečení tak spolehlivé, nedostanou se ven. Connor zjistí, že Phillipovi i Rexovi zbývá jen něco málo přes dvacet minut života...

Z anomálie utečou dvě stromové příšery - jedna zůstane v divadle, druhá uteče do ulic! Ethan se stále schovává a neuvědomuje si, že mu hrozí nebezpečí. Becker s Abby musí jednat rychle aby tvor neutekl z divadla. Nakonec ho dostihnou a Becker ho zastřelí.

Matt dostihne Emily, která utekla z nemocnice. Oba si promluví a Matt se dozví, že přišla z 19. století. Ke zděšení obou uvidí na střeše jednoho z bytů stromovou příšeru. Matt má naštěstí zbraň a tak jdou oba dohonit tvora a zneškodnit ho. Když se jim ho konečně podaří svázat, lano se přetrhne. Tvor na oba ihned zaútočí, oba se ale naštěstí stačí sklonit a vyhnout se smrtelnému útoku. Příšera z obrovské výšky dopadne na asfalt a zabije se - oba nebezpeční tvorové jsou zneškodněni.

Connor se snaží přes laptop připojit ke starému systému Archy. To se mu daří, ale ještě potřebuje heslo. Na poslední chvíli si vzpomene a podaří se mu zlomit ochranný systém. K Phillipovi dorazí lékaři a ti mu dají kyslík. Rex omdlel, ale Connorovi se podaří ho oživit. Phillip pochválí Connora a oficiálně ho vrátí zpět do týmu.
Ethan unikne z divadla a dostane se do ulic. Zabije jednoho člověka aby si mohl zajistit zázemí v jeho chatě. Odtud sleduje Matta a Emily jak se baví na mrakodrapu. Přísahá jí pomstu.


Sledovanost
3,74 mil (neaktuální)

Oblíbená hláška


1. Návrat z minulosti

6. března 2011 v 16:31 | Abby
Stručný popis
V ARC se změnilo mnoho věcí. Connor a Abby jsou stále ztraceni v Křídě. Danny zůstal uvězněn v minulosti při hledání Helen. ARC se přemístila do nové budovy. Vznikl nový tým. Dracorex uteče ze zvěřince a Matt se snaží zachránit situaci.

Detailní popis
Mezitím, co Abby a Connor utekli rozzlobenému Spinosaurovi, našli Helenino zařízení k anomáliím. Podařilo se jim použít zařízení k otevření anomálie, než však stihli projít skrz anomálii, vrátil se Spinosaurus. Museli ho odlákat, aby mohli projít do přítomnosti. Podařilo se jim vrátit domů, kde se setkali s ARC týmem v čele s Mattem a Beckerem. Connor byl přesvědčen, že anomálii umí zavřít. To se tak úplně nezdaří a opět ji otevře. Spinosaurus projde do přítomnosti.
Matt a Becker se snaží nalákat Spinosaura zpátky do anomálie. Na pomoc se k nim připojí i Connor s Abby a společnými silami ho dostanou do obrovské arény. Connor se stále snaží o znovuotevření anomálie. Nakonec se mu to podaří, když upustí přístroj do dinosaurovy tlamy.

Když se Connor a Abby vrátí do ARC, nový šéf (Philip) jim oznámí, že byli pryč příliš dlouho a že již nejsou potřeba. Vrátí se zas vše do normálu?

Mezitím se Matt setkává se zvláštním můžem, který ví o operacích ARC všechno. Znamená toto setkání pro Matta něco víc?

Sledovanost
4,1 mil (neaktuální)

Oblíbená hláška


Anurognathus

6. března 2011 v 14:28 | Hrommi

Celé jméno: Anurognathus ammoni
Období: pozdní Jura
Oblast: Německo
Potrava: masožravec
Velikost: délka těla=9 cm; rozpětí=50 cm; hmotnost=40 g
Stupeň nebezpečí: 3 - loví v hejnech; ostré zuby a drápy
Posledně zaznamenáno: první setkání s ARC (1x5)
V epizodách: 1x5

Anurognathus byl rod malého ptakoještěra, který žil v pozdním období Jury. Byl drobný a lovil v menších hejnech.Živil se hmyzem a tak vědci nevědí, proč měl v čelistech řadu drobných silných kolíkovitých zubů. Možná se tedy neživil jen hmyzem, ale i drobnými obratlovci. Anurognathův krátký ocas a drobné tělo způsobily, že se mohl rychle a mrště pohybovat. Samotná čeleď Anurognathidae se vyznačovala krátkým nebo vůbec žádným ocasem a malou širokou lebkou. První Anurognathus byl objeven v roce 1923.

První společná fotka z páté série.

3. března 2011 v 18:05 | Abby
Zde Vám přináším první společnou fotografii z páté série. Myslím, že ani jeden z členů nepřošel žádnou extra změnou, co se dá také čekat, když se obě série natáčejí pospolu. Můžete se kochat.

Za scénou - ARC

2. března 2011 v 17:23 | Abby
Teď nahlédneme do interiéru ARC. Na krátké video z natáčení, kde se dozvíme zajímavé informace a i nějaké spoilery.

Kdo z Primevalu jsi?

2. března 2011 v 17:08 | Abby |  Kvízy, soutěže.
Brouzdala jsem na interntu a našla jsem článek z časopisu, kde se rozebírají vztahy jednotlivých postav. Našla jsem zde také kvíz o to, jaká postava ze seriálu jste. A proto jsem to pro vás přeložila, samozřejmě, vám se dám i originální obrázek.